Planerat VA-arbete Jute gården
Under Måndagen 3/2 kommer ett reparationsarbete att utföras på dricksvattennätet i Nybro. Detta innebär att vattnet kommer att stängas av för vissa abonnenter under dagen.
Uppdatering 3/2 11:35 Arbetet är utfört och vattnet släpps på igen
Vattnet planeras vara avstängt mellan kl: 09:00-14:00
Adresser som berörs av vattenavstängning är:
NYBRO KORGMAKAREN 2
NYBRO KORGMAKAREN 13
NYBRO KORGMAKAREN 15
NYBRO KORGMAKAREN 14
NYBRO KORGMAKAREN 16
NYBRO STABBLÄGGAREN 21
NYBRO STABBLÄGGAREN 22
NYBRO STABBLÄGGAREN 3
NYBRO FAGERVALLEN 3
NYBRO FAGERVALLEN 3
NYBRO FAGERVALLEN 18
NYBRO SKOMAKAREN 16
NYBRO SKOMAKAREN 13
Tappa gärna upp vatten i förväg så att du klarar ditt hushållsbehov av dricksvatten under tiden för avstängningen.
I samband med underhålls- och reparationsarbeten kan det lossna rost och andra avlagringar från ledningarna. Då blir vattnet brunt och ibland kan man se synliga partiklar. Vattnet kan också bli vitt om det har kommit in luft i ledningarna i samband med arbetet. Vattnet är inte farligt att dricka men kan se oaptitligt ut.
- Spola i kranen några minuter så brukar eventuella missfärgningar försvinna.
- Undvik vittvätt tills vattnet är klart igen.
Oavsett vilken färg vattnet har är det inte farligt och kan oftast avhjälpas genom att spola i kranen. Om problem skulle kvarstå efter att du spolat några minuter är du välkommen att kontakta Nybro Energis kundtjänst 0481-451 76
Verksamhet: Vatten/Avlopp
Område: Nybro
Feltyp: Avbrott vattenleverans
Status: Felet åtgärdat