Avslutad

Planerat VA-arbete Alsterbro 7 augusti

Uppdatering :

Avseende det planerade VA-arbetet så räknar vi med att kunna utföra reparationsarbetet utan att behöva stänga av vattenleveransen.

Planerat VA-arbete

Fredagen den 7/8  kommer ett reparationsarbete att utföras på dricksvattennätet på Hagtorpsvägen. Detta innebär att vattnet kommer att stängas av för vissa abonnenter under fredagen.

Vattenavstängningen sker mellan kl: 08:30-15:00

Adresser som berörs av vattenavstängning är:

Skoghultsvägen nr. 3-7

Hagtorpsvägen nr. 1-3

Fröskelås nr. 103, 105

Kråksmåla 110, 121

 

0, 121Tappa gärna upp vatten i förväg så att du klarar ditt hushålls behov av dricksvatten under tiden för avstängning.

I samband med underhålls- och reparationsarbeten kan det lossna rost och andra avlagringar från ledningarna. Då blir vattnet brunt och ibland kan man se synliga partiklar. Vattnet kan också bli vitt om det har kommit in luft i ledningarna i samband med arbetet. Vattnet är vanligtvis inte farligt att dricka men kan se oaptitligt ut.

  • Spola i kranen några minuter så brukar eventuella missfärgningar försvinna.
  • Undvik vittvätt tills vattnet är klart igen.

Oavsett vilken färg vattnet har är det inte farligt och kan oftast avhjälpas genom att spola i kranen. Om problem skulle kvarstå efter att du spolat några minuter är du välkommen att kontakta Nybro Energis kundtjänst 0481-451 76

Verksamhet: Vatten/Avlopp

Område: Nybro

Verksamhet: Elnät

Område: Alsterbro

Feltyp: Driftstörning

Status: Felet åtgärdat